wtorek, 4 grudnia 2012


 

Planety i ich atmosfery

Atmosfera to zewnętrzna, gazowa powłoka otaczająca planetę. Jej skład zależy od sposobu kształtowania planety, od procesów fizycznych i chemicznych, które ciągle wprowadzają nowe gazy do atmosfery. Przykładami takich procesów mogą być wybuchy wulkanów, reakcje chemiczne przy gruncie oraz ucieczka gazów z górnych warstw atmosfery w przestrzeń międzyplanetarną. Omawiając skład atmosfery, musimy najpierw ustalić co do niej zaliczamy. Decyzja ta jest prosta w przypadku planet wewnętrznych, ponieważ na ich powierzchni wyraźnie widoczna jest granica pomiędzy gazem a ciałem stałym. Powierzchnia ciała stałego jest dolną granicą atmosfery. Na planetach zewnętrznych nie ma wyraźnie zaznaczonej dolnej granicy atmosfery. Planety te składają się prawie całkowicie z wodoru i helu. Warstwy zewnętrzne tych planet to właśnie ich atmosfery.

Merkury praktycznie nie ma atmosfery. Obserwacje w nadfiolecie ujawniły obecność przy powierzchni planety znikome ilości helu, tlenu, sodu i potasu, tworzących śladową atmosferę, o gęstości miliard mniejszej niż gęstość atmosfery ziemskiej. Za jej brak odpowiada nie tylko zbyt mała masa Merkurego, ale również słabość jego pola magnetycznego. 
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Merkury

zdjęcie sondy Magellan
Wenus ma grubą i gęstą atmosferę. Składa się ona głównie z dwutlenku węgla (96%) i azotu(3,5%) z domieszkami dwutlenku siarki, tlenku węgla, argonu, neonu, chlorowodoru, fluorowodoru i pary wodnej. Temperatura atmosfery przy powierzchni wynosi 750K, ciśnienie wynosi około 90 barów i jest 90 razy większe od ciśnienia atmosferycznego przy powierzchni. Na wysokości 100 km temperatura spada do około 100 K. Wielkie rozgrzanie powierzchni Wenus jest wynikiem efektu cieplarnianego, wywołanego nieprzezroczystą, gęstą warstwą obłoków spowijających całą planetę na wysokości mniej więcej od 60 do 80 km.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus
Mars ma atmosferę cieńszą i rzadszą od ziemskiej atmosfery. Składa się ona głównie z dwutlenku węgla(95%) oraz azotu(2,7%), argonu91,6%), tlenu(0,15%) i śladowych ilości tlenku węgla, pary wodnej, neonu, kryptonu i ksenonu. Na wysokości około 15 km nad powierzchnią tworzą się chmury złożone z kryształków suchego lodu i lodu wodnego. Bliżej powierzchni powstają żółte obłoki pyłowe. Stosunkowo duże różnice powierzchni Marsa (od 70K do 300K) powodują powstawanie wiatrów, których prędkości mogą dochodzić do 300 km/h. Ciśnienie przy powierzchni jest około 100 razy mniejsze niż na Ziemi.

Ziemia i Mars w jednakowej skali

http://pl.wikipedia.org/wiki/Mars 

 Gazowa atmosfera Jowisza zbudowana jest z wodoru(ok.81%) i helu(19%) z niewielkimi domieszkami metanu, amoniaku, pary wodnej, acetylenu, cyjanowodoru i tlenku węgla. W dolnych warstwach występują obłoki, poruszające się wskutek konwekcji wywołanej pochodzącym z wnętrza ciepłem. W warstwach przypowierzchniowych powstają wiatry, których szybkość dochodzi do 600 km/h. Temperatura atmosfery nad obszarem obłoków wynosi około 170K.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jowisz 

Głównymi składnikami atmosfery Saturna są wodór(89%), hel(11%) oraz znikome ilości amoniaku, metanu i wody. Średnia temperatura warstwy przypowierzchniowej wynosi 95K. Wiatry powstające w jego atmosferze osiągają prędkość 1800 km/h.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Saturn 

 Atmosfera Urana składa się głównie z wodoru(84%) i helu(15%), w niższych warstwach również z amoniaku i metanu, skupiających się często w postaci obłoków. Średnia temperatura wynosi około 60K.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Uran 

W skład atmosfery Neptuna wchodzi przede wszystkim wodór(85%) i hel(13%) oraz metan i śladowe ilości amoniaku. W dolnych warstwach atmosfery obserwuje się ogromne zawirowanie - nazwane wielką ciemną plamą oraz wiele mniejszych plam i obłoków składających się z cząsteczek metanowego helu. Szybkość wiatrów dochodzi do 2500 km/h. Średnia temperatura warstw przypowierzchniowych wynosi 55K.

Neptun

http://pl.wikipedia.org/wiki/Neptun



Zadanie dla zainteresowanych
Wyjaśnij, dlaczego na innych planetach naszego układu nie stwierdzono występowania żadnych form życia. Wyjaśnienie proszę zamieścić w formie komentarza.


MATERIAŁY DODATKOWE

http://youtu.be/0SdkIOjks7A
http://youtu.be/xnRlHERlzTU
http://youtu.be/0qSUT_3P3z4
http://youtu.be/jec7nmwXpxE
http://youtu.be/lreJniCFukc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za dodanie komentarza! :)