Blog przeznaczony jest przede wszystkim dla gimnazjalistów, z którymi spotykam sie na lekcjach geografii. Będą tu zamieszczane: informacje, które wykraczaja poza podstawę programową, ciekawostki geograficzne, zadania dla zainteresowanych. Dla trzecioklasistów będą zamieszczane zadania przygotowujące ich do egzaminu.
wtorek, 16 kwietnia 2013
środa, 10 kwietnia 2013
Jak powstają góry?
Góry powstają na krawędzi płyt litosfery. Procesy prowadzące do powstawania gór nazywamy ruchami orogenicznymi lub górotwórczymi.Ruchy płyt litosfery
Rodzaje gór
Góry fałdowe - powstają w wyniku zgniatania, wyginania i fałdowania warstw skalnych w strefie kolizji lub subdukcji w postaci fałdów lub płaszczowin. Fałdy tworzące góry, mogą występować w wielu odmianach, różniących się między sobą kształtem i sposobem ułożenia warstw skalnych. Najbardziej znane góry fałdowe to: Karpaty; Alpy; Himalaje; Andy; Pireneje; Atlas; Kordyliery.
Rodzaje fałdów |
Fałd |
Alpy |
Góry zrębowe - powstają na skutek naprężeń w skorupie ziemskiej, wywołanych działaniem sił tektoniczych wyzwolonych w czasie zderzeń płyt litosfery, które prowadzą do pękania i przemieszczania mas skalnych wzdłuż linii spękań, czyli uskoków, co prowadzi do utworzenia zrębów i rowów tektonicznych. Trwająca miliony lat aktywność sejsmiczna, połączona z ruchem płyt, może przesuwać masy skalne wzdłuż uskoków o setki kilometrów w poziomie i klika kilometrów w pionie.
Przykłady gór zrębowych: Sudety; Góry Smocze; Harz; Wogezy; Tien - Szan
Harz |
Góry wulkaniczne - tworzą się na skutek obfitych erupcji wulkanicznych. Góry te zbudowane są ze skał wulkanicznych, lawy oraz popiołów wulkanicznych. Maja postać stożków lub kopuł z obniżeniami kraterowymi. Niektóre góry w wyniku wyjątkowo silnej erupcji ulegają częściowemu zniszczeniu, powstaje wówczas rozległe zagłębienie zwane kalderą.
Przykłady: góry Islandii, Japonii; Hawaje; Kamczatka; Masyw Kilimandżaro; Kenia; Ruwenzori
Masyw Kilimandżaro |
Formy ukształtowania terenu na lądach
Depresje - obszary położone poniżej poziomu morzaNiziny - obszary położone od 0 do 300 m n.p.m.
Wyżyny - obszary położone powyżej 300 m n.p.m., gdzie wysokości względne nie przekraczają 300 m.
Góry - obszary położone powyżej 300 m n.p.m. , gdzie wysokości względne przekraczają 300 m.